Skip to content

507 Meisel Ave

Springfield, NJ 07081

Built 1950

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Aug 13, 2018

Property Information

Block2003
Lot12
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalitySpringfield Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class20
Description1.5SWF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,473
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$221,100
53%
Improvement Value:$196,000
47%
Total Assessment$417,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,906+1.7%
2024$9,743+7.8%
2023$9,038+1.6%
2022$8,897+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From: ABBATE, MICHAEL & JOANN

To: FUMERO, DAMIAN & RODRIGUEZ, VANESSA

DeedBook 6282, Page 23Recorded8/20/2018

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 5593, Page 585

Property Built

Built

Year Built: 1950