Skip to content

3 Shadowlawn Dr

Springfield, NJ 07081

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 30, 2012

Property Information

Block2003
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalitySpringfield Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SWF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,265
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,400
31%
Improvement Value:$515,000
69%
Total Assessment$750,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,822+1.7%
2024$17,529-4.5%
2023$18,352+1.6%
2022$18,066+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$357,500
DeedBook 3586, Page 782

Property Built

Built

Year Built: 1965