Skip to content

38 Christy Lane

Springfield, NJ 07081

Built 1957

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Oct 3, 2000

Property Information

Block2004
Lot17
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalitySpringfield Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SWF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,391
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,500
37%
Improvement Value:$397,700
63%
Total Assessment$627,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,896+1.7%
2024$14,651-5.0%
2023$15,419+1.6%
2022$15,178+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 5038, Page 232

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 4256, Page 319

Property Built

Built

Year Built: 1957