Skip to content

17 Denham Rd

Springfield, NJ 07081

Built 1949

Last Sale Date
May 30, 2012

Property Information

Block201
Lot14
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalitySpringfield Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class20
Description1.5SWF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,263
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,800
43%
Improvement Value:$254,600
57%
Total Assessment$445,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,578+1.7%
2024$10,405+5.4%
2023$9,872+1.6%
2022$9,718+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5909, Page 250

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 4730, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 1949