Skip to content

143 Baltusrol Way

Springfield, NJ 07081

Built 1942

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 8, 2019

Property Information

Block604
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalitySpringfield Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1.5SWF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,102
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,900
39%
Improvement Value:$301,100
61%
Total Assessment$493,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,709+1.7%
2024$11,516+17.2%
2023$9,827+1.6%
2022$9,674+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1942