Skip to content

127 Baltusrol Way

Springfield, NJ 07081

Built 1943

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Jun 8, 2022

Property Information

Block604
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalitySpringfield Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class20
Description1.5SWF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,228
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,400
39%
Improvement Value:$298,300
61%
Total Assessment$486,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,559+1.7%
2024$11,369+65.8%
2023$6,857+1.6%
2022$6,750+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000
Sq Ft1,228DeedBook 6468, Page 2957Recorded6/20/2022

Property Sale

Sale
$210,000

From: DORSCH, DYAN C, EXC

To: APICELLA, ANTONIO

DeedBook 6296, Page 948Recorded11/21/2018

Property Built

Built

Year Built: 1943