Skip to content

380 Dogwood DrUnion, NJ 07083

Built 1940

Last Sale Price
$112,000
Last Sale Date
Jul 23, 1985

Property Information

Block1003
Lot1
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1 1/2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,000
47%
Improvement Value:$24,800
53%
Total Assessment$46,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,460+3.1%
2024$10,141+6.2%
2023$9,551+2.0%
2022$9,361+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 3415, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 1940