Skip to content

344 Dogwood DrUnion, NJ 07083

Built 1937

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Aug 16, 1999

Property Information

Block1003
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,600
39%
Improvement Value:$32,900
61%
Total Assessment$53,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,958+3.1%
2024$11,593+6.2%
2023$10,919+2.0%
2022$10,701+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 4860, Page 23

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 3635, Page 496

Property Built

Built

Year Built: 1937