Skip to content

324 Whitewood Rd

Union, NJ 07083

Built 1949

Last Sale Price
$387,000
Last Sale Date
May 17, 2018

Property Information

Block1004
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,643
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,600
39%
Improvement Value:$32,000
61%
Total Assessment$52,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,757+3.2%
2024$11,398+7.2%
2023$10,633+2.0%
2022$10,421+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$387,000

From:

To:

DeedBook 6264, Page 562Recorded5/23/2018

Property Sale

Sale
$346,000

From:

To:

DeedBook 6125, Page 908Recorded6/15/2016

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 5431, Page 837

Property Built

Built

Year Built: 1949