Skip to content

314 Whitewood Rd

Union, NJ 07083

Built 1949

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Oct 20, 2015

Property Information

Block1004
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,600
45%
Improvement Value:$25,300
55%
Total Assessment$45,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,259+3.1%
2024$9,946+6.2%
2023$9,368+2.0%
2022$9,181+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

DeedBook 6087, Page 442Recorded10/26/2015

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5142, Page 187

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4036, Page 325

Property Built

Built

Year Built: 1949