Skip to content

313 New Jersey Ave

Union, NJ 07083

Built 1924

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block1007
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
57%
Improvement Value:$15,200
43%
Total Assessment$35,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,868+3.2%
2024$7,627+6.2%
2023$7,184+2.0%
2022$7,041+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1924