Skip to content

403 Ward StUnion, NJ 07083

Built 1935

Last Sale Price
$229,000
Last Sale Date
Jan 17, 1990

Property Information

Block1011
Lot15
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF&S2SCBG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,600
34%
Improvement Value:$39,300
66%
Total Assessment$59,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,388+3.1%
2024$12,980+6.2%
2023$12,225+2.0%
2022$11,981+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$229,000
DeedBook 3626, Page 258

Property Built

Built

Year Built: 1935