Skip to content

742 Green Lane

Union, NJ 07083

Built 2005

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 12, 2022

Property Information

Block105
Lot17.21
QualifierC0021
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionKEAN-B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,264
Acreage2.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
26%
Improvement Value:$41,800
74%
Total Assessment$56,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,695+3.1%
2024$12,308+6.2%
2023$11,592+3.7%
2022$11,181+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft2,280DeedBook 6395, Page 2504Recorded1/4/2021

Property Sale

Sale
$529,000
DeedBook 5571, Page 547

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$483,000
DeedBook 5394, Page 857