Skip to content

383 Washington AveUnion, NJ 07083

Built 1950

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Dec 28, 2017

Property Information

Block1112
Lot1
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1 1/2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,500
41%
Improvement Value:$30,400
59%
Total Assessment$51,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,600+3.1%
2024$11,246+6.2%
2023$10,592+2.0%
2022$10,381+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

DeedBook 6240, Page 117Recorded1/17/2018

Property Built

Built

Year Built: 1950