Skip to content

396 Durham CtUnion, NJ 07083

Built 1953

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Aug 28, 2024

Property Information

Block1112
Lot12
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,740
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,300
44%
Improvement Value:$27,200
56%
Total Assessment$48,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,840+3.1%
2024$10,509+6.2%
2023$9,898+2.0%
2022$9,701+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft1,740DeedBook 6558, Page 188NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/2/2024

Property Sale

Sale
$173,000
DeedBook 5122, Page 351

Property Built

Built

Year Built: 1953