Skip to content

687 Fairfield Way

Union, NJ 07083

Built 1978

Last Sale Date
May 22, 1978

Property Information

Block1203
Lot15
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,200
32%
Improvement Value:$42,200
68%
Total Assessment$62,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,947+3.1%
2024$13,521+6.2%
2023$12,735+2.0%
2022$12,481+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3142, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1978