Skip to content

674 Duquesne Terr

Union, NJ 07083

Built 1938

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Mar 8, 2011

Property Information

Block1204
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1 1/2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,900
39%
Improvement Value:$34,300
61%
Total Assessment$56,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,561+3.1%
2024$12,178+6.2%
2023$11,470+2.0%
2022$11,241+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

DeedBook 5855, Page 323Recorded3/14/2011

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 3840, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 1938