Skip to content

670 Duquesne Terr

Union, NJ 07083

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 6, 2022

Property Information

Block1204
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,736
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,100
41%
Improvement Value:$31,800
59%
Total Assessment$53,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,047+3.1%
2024$11,680+6.2%
2023$11,000+2.0%
2022$10,781+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

DeedBook 6072, Page 1000Recorded8/5/2015

Property Sale

Sale
$429,000
DeedBook 5743, Page 490

Property Sale

Sale
$371,000
DeedBook 5394, Page 335

Property Built

Built

Year Built: 1940