Skip to content

681 Salem Rd

Union, NJ 07083

Built 1944

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 16, 2024

Property Information

Block1206
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,956
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,500
42%
Improvement Value:$30,000
58%
Total Assessment$51,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,511+3.1%
2024$11,160+6.2%
2023$10,511+2.0%
2022$10,301+3.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$315,000

From: PICARELLO, MARLENE ADMRX

To: VILELA, SONIA C

Sq Ft1,956DeedBook 6355, Page 870NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/15/2020

Property Built

Built

Year Built: 1944