Skip to content

669 Salem Rd

Union, NJ 07083

Built 1940

Last Sale Price
$384,000
Last Sale Date
Sep 3, 2020

Property Information

Block1206
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,100
44%
Improvement Value:$27,200
56%
Total Assessment$48,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,796+3.2%
2024$10,466+6.2%
2023$9,858+2.0%
2022$9,661+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$384,000

From:

To:

Sq Ft1,360DeedBook 6381, Page 2667Recorded9/14/2020

Property Sale

Sale
$309,000

From:

To:

Sq Ft1,360DeedBook 6357, Page 169Recorded1/23/2020

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,360DeedBook 6303, Page 718NU CodeBankruptcy (13)Recorded1/7/2019

Property Sale

Sale
$266,000

From:

To:

DeedBook 5969, Page 984NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/4/2013

Property Built

Built

Year Built: 1940