Skip to content

312 Putnam Rd

Union, NJ 07083

Built 1937

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Jan 25, 2022

Property Information

Block1207
Lot12
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,079
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,800
37%
Improvement Value:$35,400
63%
Total Assessment$56,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,561+3.1%
2024$12,178+8.5%
2023$11,220+2.1%
2022$10,991+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000

From: LIZARES,JOHN P & MARY ANNE R

To: DORCILHOMME,LORLINE & MASSINY,JIMMY

Sq Ft2,079DeedBook 6454, Page 2407Recorded3/7/2022

Property Sale

Sale
$339,000

From: MCDONALD,ALBERT & ELIZABETH, MCDONALD,ALBERT & ELIZABETH

To: LIZARES,JOHN P & MARY ANNE R, LIZARES,JOHN P & MARY ANNE R

DeedBook 6073, Page 2006Recorded8/10/2015

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 5365, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1937