Skip to content

972 Salem Rd

Union, NJ 07083

Built 1929

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Oct 29, 2020

Property Information

Block1301
Lot27
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,020
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,000
41%
Improvement Value:$30,200
59%
Total Assessment$51,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,444+3.1%
2024$11,095+8.8%
2023$10,199+2.1%
2022$9,991+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

From: CONRY, ROSANNA

To: ROSARIO, ARODI A & LIZANDRA M

Sq Ft2,020DeedBook 6392, Page 221Recorded12/7/2020

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 3420, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1929