Skip to content

844 Townley Ave

Union, NJ 07083

Built 1948

Last Sale Date
Mar 30, 2022

Property Information

Block1214
Lot15
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionB2SCBG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,600
37%
Improvement Value:$35,100
63%
Total Assessment$55,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,450+3.2%
2024$12,070+6.2%
2023$11,368+2.0%
2022$11,141+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1948