Skip to content

757 Colonial Ave

Union, NJ 07083

Built 1939

Last Sale Price
$216,000
Last Sale Date
Aug 26, 2013

Property Information

Block1214
Lot30
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,600
39%
Improvement Value:$31,900
61%
Total Assessment$52,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,734+3.1%
2024$11,376+6.2%
2023$10,715+2.0%
2022$10,501+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$216,000

From:

To:

DeedBook 5971, Page 178NU CodeBankruptcy (13)Recorded9/11/2013

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 5509, Page 58

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4635, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 1939