Skip to content

749 Colonial Ave

Union, NJ 07083

Built 1932

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jun 11, 2014

Property Information

Block1214
Lot32
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SCBG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,600
36%
Improvement Value:$36,900
64%
Total Assessment$57,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,852+7.4%
2024$11,961+6.2%
2023$11,266+2.0%
2022$11,041+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

DeedBook 6007, Page 518Recorded6/13/2014

Property Sale

Sale
$162,500
DeedBook 4735, Page 78

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4181, Page 298

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook 3856, Page 254

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook 3530, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1932