Skip to content

977 Lorraine Ave

Union, NJ 07083

Built 1929

Last Sale Price
$652,000
Last Sale Date
Feb 27, 2024

Property Information

Block1303
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,224
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,400
33%
Improvement Value:$35,300
67%
Total Assessment$52,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,243+3.2%
2024$10,900+6.2%
2023$10,266+2.0%
2022$10,061+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$652,000

From: HARMS, LORRAINE

To: RONCAL,ASTURIAS S - RODRIGUES,RONCA

Sq Ft2,224DeedBook 6538, Page 108NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/4/2024

Property Built

Built

Year Built: 1929