Skip to content

979 Lorraine Ave

Union, NJ 07083

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Aug 14, 2025

Property Information

Block1303
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,795
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,600
41%
Improvement Value:$25,100
59%
Total Assessment$42,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,544+3.1%
2024$9,253+6.2%
2023$8,715+2.0%
2022$8,541+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000
Sq Ft1,795DeedBook 6593, Page 2017Recorded8/27/2025

Property Sale

Sale
$178,216

From: RIVERA, PEDRO & BEATRIZ, RIVERA, PEDRO & BEATRIZ

To: RIVERA, BEATRIZ, RIVERA, BEATRIZ

DeedBook 6092, Page 856NU CodeDoubtful title (14)Recorded11/24/2015

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 5507, Page 482

Property Sale

Sale
$116,722
DeedBook 5320, Page 333

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 5165, Page 193

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 3582, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1920