Skip to content

740 Suburban Rd

Union, NJ 07083

Built 1940

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Oct 14, 2021

Property Information

Block1307
Lot13
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionB1SBG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,644
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,200
33%
Improvement Value:$43,100
67%
Total Assessment$64,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,372+3.1%
2024$13,933+6.2%
2023$13,123+2.0%
2022$12,861+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000
DeedBook 6439, Page 2312

Property Sale

Sale
$510,000

From: BILLIA, VIRGINIA - SHEVKUN, DANIEL

To: RAMIREZ, MARIA E - ROSARIO, ROBERT

Sq Ft1,644DeedBook 6439, Page 2312Recorded11/17/2021

Property Sale

Sale
$395,000

From: DAVIES, JEANETTE - MCBRIDE, JOSEPH, DAVIES, JEANETTE - MCBRIDE, JOSEPH

To: BILLIA, VIRGINIA - SHEVKUN, DANIEL, BILLIA, VIRGINIA - SHEVKUN, DANIEL

DeedBook 6219, Page 993Recorded10/5/2017

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 5698, Page 727

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 4744, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1940