Skip to content

756 Suburban Rd

Union, NJ 07083

Built 1949

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Feb 7, 2018

Property Information

Block1307
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,339
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,400
45%
Improvement Value:$24,800
55%
Total Assessment$45,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,103+3.2%
2024$9,794+6.2%
2023$9,225+2.0%
2022$9,041+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From: PEREIRA,J - PEREIRA,M - PEREIRA,M, PEREIRA,J - PEREIRA,M - PEREIRA,M

To: BEAUMONT, C & N - BEAUMONT, GRACE, BEAUMONT, C & N - BEAUMONT, GRACE

DeedBook 6245, Page 468NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/13/2018

Property Sale

Sale
$278,000
DeedBook 5417, Page 838

Property Built

Built

Year Built: 1949