Skip to content

1217 Higa Terr

Union, NJ 07083

Built 1923

Last Sale Price
$539,000
Last Sale Date
Dec 21, 2020

Property Information

Block1407
Lot23
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,548
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,600
32%
Improvement Value:$42,800
68%
Total Assessment$63,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,171+3.2%
2024$13,738+6.2%
2023$12,939+2.0%
2022$12,681+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$539,000

From: PEREIRA, GRACIANO B & LIDIA MORAIS

To: ROLDAN, EDWIN S - VASQUEZ, DORA P O

Sq Ft2,548DeedBook 6397, Page 667Recorded1/19/2021

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 5148, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 1923