Skip to content

1209 Gray Ave

Union, NJ 07083

Built 1967

Last Sale Price
$357,000
Last Sale Date
May 25, 2007

Property Information

Block1504
Lot22
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,300
37%
Improvement Value:$34,100
63%
Total Assessment$54,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,159+3.1%
2024$11,788+6.2%
2023$11,103+2.0%
2022$10,881+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$357,000
DeedBook 5653, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1967