Skip to content

1413 Vauxhall Rd

Union, NJ 07083

Built 1959

Last Sale Price
$317,000
Last Sale Date
Dec 20, 2017

Property Information

Block1508
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,500
41%
Improvement Value:$29,900
59%
Total Assessment$50,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,265+3.1%
2024$10,921+6.2%
2023$10,286+2.0%
2022$10,081+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$317,000

From:

To:

DeedBook 6236, Page 21Recorded12/22/2017

Property Sale

Sale
$338,000
DeedBook 5552, Page 729

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5396, Page 568

Property Built

Built

Year Built: 1959