Skip to content

1334 Marcella Dr

Union, NJ 07083

Built 1970

Last Sale Price
$331,000
Last Sale Date
Mar 17, 2017

Property Information

Block1508
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,300
39%
Improvement Value:$31,900
61%
Total Assessment$52,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,667+3.1%
2024$11,311+6.2%
2023$10,654+2.0%
2022$10,441+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$331,000

From:

To:

DeedBook 6179, Page 558Recorded3/27/2017

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 3409, Page 787

Property Built

Built

Year Built: 1970