Skip to content

1934 Churchill Dr

Union, NJ 07083

Built 1953

Owner
---
Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Oct 31, 2025

Property Information

Block1604
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,536
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,900
50%
Improvement Value:$21,700
50%
Total Assessment$43,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,495+3.2%
2024$9,198+6.4%
2023$8,648+2.1%
2022$8,471+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,536DeedBook 6602, Page 83Recorded11/20/2025

Property Built

Built

Year Built: 1953