Skip to content

1439 Brookside Dr

Union, NJ 07083

Built 1940

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jul 24, 2020

Property Information

Block1606
Lot18
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,666
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,900
46%
Improvement Value:$24,200
54%
Total Assessment$45,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,080+3.1%
2024$9,773+6.2%
2023$9,204+2.0%
2022$9,021+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,666DeedBook 6381, Page 2177Recorded9/9/2020

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 4702, Page 222

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 3586, Page 471

Property Built

Built

Year Built: 1940