Skip to content

1487 Brookside Dr

Union, NJ 07083

Built 1977

Last Sale Price
$352,000
Last Sale Date
Jun 25, 2018

Property Information

Block1606
Lot30
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,520
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,600
37%
Improvement Value:$35,000
63%
Total Assessment$55,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,427+3.1%
2024$12,048+6.2%
2023$11,347+2.0%
2022$11,121+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$352,000

From:

To:

DeedBook 6274, Page 488Recorded7/12/2018

Property Built

Built

Year Built: 1977