Skip to content

1029 Kingswood Rd

Union, NJ 07083

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 14, 2022

Property Information

Block1704
Lot15
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,892
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,400
32%
Improvement Value:$43,600
68%
Total Assessment$64,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,305+3.1%
2024$13,868+6.2%
2023$13,062+2.0%
2022$12,801+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$338,000

From: CZAPLA,THEODORE JR & GRIFFIN D

To: MUSETTI,V-MUSETTI,A - BERMUDEZ,C&A

DeedBook 5921, Page 429Recorded8/30/2012

Property Built

Built

Year Built: 1963