Skip to content

1755 Morris AveUnion, NJ 07083

Commercial

Last Sale Price
$1,265,000
Last Sale Date
Jun 6, 2022

Property Information

Block1704
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCB1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage4,400
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,300
56%
Improvement Value:$26,600
44%
Total Assessment$60,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,612+3.1%
2024$13,196+6.2%
2023$12,429+2.0%
2022$12,181+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$1,265,000
Sq Ft4,400DeedBook 6469, Page 331Recorded6/23/2022

Also conveyed in this deed

1 parcel