Skip to content

1625 Earl StUnion, NJ 07083

Built 1955

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Sep 4, 1997

Property Information

Block1801
Lot23
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1 1/2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,500
49%
Improvement Value:$21,400
51%
Total Assessment$41,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,365+3.1%
2024$9,079+6.2%
2023$8,551+2.0%
2022$8,381+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4570, Page 4

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 4145, Page 114

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 3550, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1955