Skip to content

1620 Vauxhall RdUnion, NJ 07083

Commercial

Last Sale Price
$8,000,000
Last Sale Date
Jan 27, 2022

Property Information

Block1810
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionM&S3S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,200
27%
Improvement Value:$438,800
73%
Total Assessment$600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$134,106+3.1%
2024$130,014+6.2%
2023$122,454+2.0%
2022$120,012+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$8,000,000

From:

To:

DeedBook 6450, Page 2348NU CodeMulti-parcel package (30)Recorded2/2/2022

Property Sale

Sale
$2,100,000
DeedBook 5734, Page 426

Property Sale

Sale
$6,192,832
DeedBook 3738, Page 197