Skip to content

1224 Highland AveUnion, NJ 07083

Built 1962

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jan 18, 2005

Property Information

Block1810
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,900
44%
Improvement Value:$25,700
56%
Total Assessment$45,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,192+3.1%
2024$9,881+6.2%
2023$9,307+2.0%
2022$9,121+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 5494, Page 424

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 3748, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1962