Skip to content

802 Bishop St

Union, NJ 07083

Built 1947

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 20, 2004

Property Information

Block202
Lot15
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,500
44%
Improvement Value:$28,800
56%
Total Assessment$51,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,466+3.1%
2024$11,116+6.2%
2023$10,470+2.0%
2022$10,261+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$139,900
DeedBook 4461, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 1947