Skip to content

830 Bishop St

Union, NJ 07083

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 17, 1998

Property Information

Block202
Lot22
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionB&F2SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,000
43%
Improvement Value:$21,200
57%
Total Assessment$37,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,315+3.2%
2024$8,061+6.2%
2023$7,592+2.0%
2022$7,441+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930