Skip to content

754 Lynmar Way

Union, NJ 07083

Built 1939

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Feb 13, 2020

Property Information

Block203
Lot28
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1 1/2SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,511
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,700
42%
Improvement Value:$29,400
58%
Total Assessment$51,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,421+3.1%
2024$11,073+6.2%
2023$10,429+4.6%
2022$9,971+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft1,511DeedBook 6360, Page 2425Recorded2/21/2020

Property Built

Built

Year Built: 1939