Skip to content

631 Summit Rd

Union, NJ 07083

Built 1948

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Mar 20, 2007

Property Information

Block209
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,700
51%
Improvement Value:$19,900
49%
Total Assessment$40,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,075+3.2%
2024$8,798+6.2%
2023$8,286+2.0%
2022$8,121+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 5651, Page 227

Property Sale

Sale
$308,000
DeedBook 5588, Page 271

Property Built

Built

Year Built: 1948