Skip to content

641 Summit Rd

Union, NJ 07083

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 16, 2015

Property Information

Block209
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1 1/2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,100
44%
Improvement Value:$25,500
56%
Total Assessment$45,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,942+4.6%
2024$9,501+6.3%
2023$8,934+2.1%
2022$8,751+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

DeedBook 5789, Page 472Recorded11/10/2009

Property Built

Built

Year Built: 1952