Skip to content

1591 Gregory Ave

Union, NJ 07083

Built 1951

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Apr 9, 2021

Property Information

Block2109
Lot1
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,548
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,800
47%
Improvement Value:$25,900
53%
Total Assessment$48,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,885+3.1%
2024$10,553+6.2%
2023$9,939+2.0%
2022$9,741+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft1,548DeedBook 6409, Page 2582NU CodeFamily (1)Recorded4/19/2021

Property Sale

Sale
$73,581
DeedBook 3894, Page 94

Property Built

Built

Year Built: 1951