Skip to content

1550 Julian Terr

Union, NJ 07083

Built 1938

Last Sale Price
$106,500
Last Sale Date
Apr 25, 1986

Property Information

Block2109
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,000
39%
Improvement Value:$21,900
61%
Total Assessment$35,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,024+3.1%
2024$7,779+6.2%
2023$7,327+2.0%
2022$7,181+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$106,500
DeedBook 3450, Page 642

Property Built

Built

Year Built: 1938