Skip to content

864 Floral Ave

Union, NJ 07083

Built 1962

Last Sale Price
$316,000
Last Sale Date
Jul 20, 2015

Property Information

Block210
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,000
34%
Improvement Value:$31,300
66%
Total Assessment$47,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,572+3.1%
2024$10,249+6.2%
2023$9,653+2.0%
2022$9,461+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$316,000

From:

To:

DeedBook 6070, Page 770Recorded7/24/2015

Property Built

Built

Year Built: 1962