Skip to content

345 Palisade Rd

Union, NJ 07083

Built 1941

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jan 7, 2020

Property Information

Block210
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1 1/2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,012
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,600
41%
Improvement Value:$31,700
59%
Total Assessment$53,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,913+3.1%
2024$11,550+6.2%
2023$10,878+4.2%
2022$10,441+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft2,012DeedBook 6358, Page 884Recorded2/5/2020

Property Sale

Sale
$455,000
DeedBook 5606, Page 635

Property Built

Built

Year Built: 1941